top of page

Predstavljena knjiga „Velikani slobode“ u Zagrebu: Kosovo, jučer, danas i sutra

U Zagrebu je 3. listopada 2024. godine u Albanskom kulturnom centru, Frane Petrića 4, Društvo albanskih umjetnika Hrvatske-Dea održalo predstavljanje knjige „Velikani slobode“ autora Gjergj Deadaja.

Knjigu su predstavili Ljiljana Koci, književnica i predsjednica Društva albanskih umjetnika Hrvatske-Dea, Gentiana Lleshdedaj, predsjednica kulturnog društva „Shkendija“, Shemsedin Morina, hrvatski branitelj u Domovinskom ratu i ratni veteran OVK, autor Gjergj Dedaj, bivši veleposlanik Republike Kosovo u Republici Sjeverna Makedonija.

Gentiana Lleshdedaj, predsjednica kulturnog društva „Shkendija“, istaknula je da je ovo prva kulturna manifestacija održana u Albanskom kulturnom centru, čime se otvara novo poglavlje u djelovanju albanske zajednice u Hrvatskoj. Ovo predstavljanje knjige "Velikani slobode" ima poseban značaj jer se po prvi put promovira djelo koje osvjetljava ulogu i doprinos Albanaca kroz povijest, ne samo u kontekstu njihovih nacionalnih težnji, već i kroz prizmu njihove borbe za univerzalne vrijednosti kao što su sloboda, pravda i mir.

Shemsedin Morina, hrvatski branitelj u Domovinskom ratu i ratni veteran OVK istakao je važnost očuvanja sjećanja na doprinos koji su Albanci dali tijekom Domovinskog rata i Neovisnosti Republike Kosovo, ali i značaj promocije zajedničkih kulturnih i povijesnih veza između Hrvatske i Kosova. Naglasio je da knjiga "Velikani slobode" nije samo priča o istaknutim pojedincima, već i svjedočanstvo o dugogodišnjem prijateljstvu između dvaju naroda, koje se temelji na solidarnosti, zajedničkim vrijednostima i borbi za slobodu.

Ljiljana Koci, književnica i predsjednica Društva albanskih umjetnika Hrvatske-Dea, istaknula je važnost ovakvih kulturnih manifestacija u promicanju albanske kulture i književnosti u Hrvatskoj, posebno kroz prizmu doprinosa albanske zajednice u različitim društvenim i povijesnim kontekstima. Albanski kulturni centar nije samo prostor za kulturna događanja, već mjesto susreta, dijaloga i razmjene ideja. Izrazila je ponos zbog činjenice da se upravo u ovom centru, u kojem se njeguje i promovira albanska kulturna baština, po prvi put predstavlja knjiga "Velikani slobode", čime se otvara mogućnost daljnjeg povezivanja i produbljivanja kulturne suradnje između albanske zajednice i šire hrvatske javnosti.

Prema njenim riječima, kulturne manifestacije poput ove, koje okupljaju predstavnike različitih zajednica, ne doprinose samo promociji albanske kulture, već i jačanju multikulturalnosti i zajedničkih vrijednosti koje čine temelje suvremenog hrvatskog društva. Na kraju, Koci je izrazila nadu da će ovo biti samo prvi u nizu mnogih budućih događaja u Albanskom kulturnom centru, koji će dodatno obogatiti kulturnu scenu Zagreba i Hrvatske, te potaknuti druge pripadnike albanske zajednice da se aktivno uključe u promociju kulture, povijesti i tradicije svog naroda.

 

Autor knjige, Gjergj Dedaj, bivši veleposlanik Republike Kosovo u Republici Sjeverna Makedonija, zahvalio se prisutnima na podršci i prisjetio se ključnih trenutaka iz procesa nastajanja knjige. Istaknuo je da je knjiga rezultat višegodišnjeg rada i razgovora s brojnim sudionicima važnih povijesnih događaja, te da je cilj ove publikacije doprinijeti očuvanju sjećanja na ličnosti koje su dale neizbrisiv doprinos borbi za slobodu i neovisnost, kako svoje zemlje, tako i naroda u regiji.

Dedaj je dodao kako je ponosan što je knjiga "Velikani slobode" pronašla svoje mjesto i u Hrvatskoj, zemlji koja je, kako je istaknuo, pružila neizmjernu podršku albanskom narodu u vrijeme kada je to bilo najpotrebnije. Na kraju izlaganja, Dedaj je poručio da se nada kako će knjiga potaknuti daljnja istraživanja i inicijative koje će doprinositi boljem razumijevanju i povezivanju zajednica na Balkanu.

O samoj knjizi Koci je rekla:

 

„Velikani slobode“ je knjiga autora Gjergj Dedaja koja predstavlja sveobuhvatnu povijesnu monografiju o trideset godina političkog i društvenog angažmana liberala u Republici Kosovo. Kroz detaljan prikaz ključnih događaja, knjiga obuhvaća razdoblje od 1991. do 2021. godine, pružajući čitatelju uvid u epsku borbu za slobodu i neovisnost Kosova, te razvoj zemlje nakon stjecanja samostalnosti.

Knjiga prikazuje hrabre diplomatske napore i političke aktivnosti kosovskih liberala koji su, često pod prijetnjom represije i nasilja, nastojali senzibilizirati i mobilizirati međunarodnu zajednicu za potporu pravednoj borbi naroda Kosova. Autor dokumentira kako su kroz svoj angažman uspjeli intenacionalizirati pitanje Kosova u ključnim europskim i svjetskim političkim forumima, često djelujući u tandemu s predsjednikom Ibrahimom Rugovom i drugim političkim liderima. U ovom kontekstu, posebno se ističu napori Liberalnih demokrata Kosova (PLK) i drugih kosovskih političkih snaga koje su svojim aktivnostima uspjele uključiti Kosovo u međunarodne diplomatske diskusije.

Dedaj također detaljno opisuje događaje tijekom rata, uključujući formiranje i djelovanje Oslobodilačke vojske Kosova (OVK), pod vodstvom heroja Adema Jasharija. Autor na jasan način prikazuje brutalnost i razmjere zločina koje su počinile srpske snage na Kosovu, uključujući slučajeve etničkog čišćenja i genocida, te ukazuje na dugoročne posljedice tih događaja po kosovsko društvo.

Osim povijesnih događaja, knjiga se osvrće i na razdoblje nakon rata, obuhvaćajući ključne političke promjene, proglašenje neovisnosti Kosova 2008. godine pod vodstvom tadašnjeg predsjednika i vođe Oslobodilačke vojske, Hashima Thaçija, te diplomatske napore koji su uslijedili kako bi Kosovo bilo međunarodno priznato kao suverena država. U ovom segmentu, autor opisuje proces stabilizacije kosovske države, napore u obnovi zemlje i saniranju ratnih posljedica, kao i izazove s kojima se Kosovo suočava na putu ka daljnjem razvoju i integraciji u međunarodne organizacije.

„Velikani slobode“ nije samo kronološki prikaz povijesnih događaja, već i dubinska analiza političkog i društvenog konteksta te ključnih aktera koji su oblikovali modernu povijest Kosova. Kroz svjedočanstva i analize, Dedaj daje glas svim onima koji su dali svoj doprinos u izgradnji slobodnog i neovisnog Kosova, čime ova knjiga postaje vrijedna referenca za sve one koji žele bolje razumjeti složene političke i povijesne okolnosti regije.“

Manifestacija je podržana od Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Republike Hrvatske, Savjeta za nacionalne manjine Republike Hrvatske i Unije Albanaca Republike Hrvatske.





Comments


 Albanese positivo  

 

Albanese positivo je  grupa građana koju je inicirala Ljiljana Koci 2005.god.

 

Neformalno djeluje  od 2011.putem FB  društvene mreže. 


2014.god. osniva portal nositelj je DAUH- DEA

 

Grupa je razvila  zavidan međusobni dijalog i realizirala mnoge dugoročne  idejne projekte. 

 

Kroz formalna i neformalna druženja približava  građanima RH kulturu Albanaca, njihove specifičnosti i individualna ostvarenja.

U

 

     Nedavne objave        
bottom of page