top of page

Otvoren Albanski kulturni centar u Zagrebu: Slavlje, ples i zajedništvo

Središte Zagreba odjekivalo je zvucima albanske narodne glazbe dok su mladi ljudi odjeveni u tradicionalne narodne nošnje plesali na otvorenju Albanskog kulturnog centra u Hrvatskoj. U Petrićevoj ulici, mnoštvo pripadnika albanske nacionalne manjine ispunilo je prostor, privlačeći znatiželju prolaznika. Ovaj značajan događaj započeo je točno u podne, nakon zvuka topa na Griču.

Esad Collaku, predsjednik Unije Albanaca u Republici Hrvatskoj, obratio se prisutnima, pozdravljajući predstavnike svih albanskih udruga,  obitelji poginulih branitelja, invalide, ratne veterane i uzvanike. Istaknuo je važnost otvaranja centra za albansku zajednicu, i Gentiana Lleshdedaj predsjednica albanskog kulturnog društva u Zagrebu „Shkendia“. Skupu su se obratili Tibor Varga, predsjednik Savjeta za nacionalne manjine RH, saborska zastupnica Ermina Lekaj Prljaskaj te Ivan Malenica, izaslanik premijera Vlade RH.

 

"Danas je najveći dan za Albance u Hrvatskoj. Vjerujem da je ovo i ostavština 87 poginulih Albanaca hrvatskih branitelja u Domovinskom ratu. Napokon smo ostvarili naš san koji datira još od vremena kada su prvi albanski studenti polovicom prošlog stoljeća studirali u Zagrebu - imati svoj kulturni centar, mjesto okupljanja i zajedništva", izjavio je Collaku.

 

Albansko kulturno umjetničko društvo „Shkendia“ i Ansambl Prishtina izveli su plesno-pjevački etno program.

 

Otvorenju Albanskog kulturnog centra prisustvovali su brojni ugledni gosti, Martin Berishaj, veleposlanik Kosova u Hrvatskoj, Riza Poda, veleposlanik Albanije u Hrvatskoj, Milaim Fetai, veleposlanik Sjeverne Makedonije u Hrvatskoj, Ljiljana Klašnja, voditeljica Odjela za nacionalne manjine Grada Zagreba, Sylejman Selimi, prvi general Oslobodilačke vojske Kosova, Tom Kačinari, predsjednik Zajednice udruga hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata, Emirat Asipi, predsjednik Vijeća albanske nacionalne manjine Grada Zagreba, Ljiljana Koci, predsjednica Društva albanskih umjetnika u Hrvatskoj, te predstavnici udruga i vijeća albanske nacionalne manjine u Hrvatskoj.

Otvorenje Albanskog kulturnog centra organizirali su Unija Albanaca u Republici Hrvatskoj i "Shkendia". Nakon službenog dijela programa, uzvanici su se okupili na domjenku, razmjenjujući dojmove i radujući se budućim kulturnim manifestacijama koje će se održavati na ovom mjestu, približavajući zajednicu Albanaca hrvatskim građanima.

 







 Albanese positivo  

 

Albanese positivo je  grupa građana koju je inicirala Ljiljana Koci 2005.god.

 

Neformalno djeluje  od 2011.putem FB  društvene mreže. 


2014.god. osniva portal nositelj je DAUH- DEA

 

Grupa je razvila  zavidan međusobni dijalog i realizirala mnoge dugoročne  idejne projekte. 

 

Kroz formalna i neformalna druženja približava  građanima RH kulturu Albanaca, njihove specifičnosti i individualna ostvarenja.

U

 

     Nedavne objave        
bottom of page