top of page

Otkriće Rimskog blaga na Kosovu - Dresnik

U skrovitom kutku kosovskog sela Dresnik, tisućama godina skriveno od očiju svijeta, leži riznica arheoloških čuda. Ovo mjesto, do nedavno nepoznato široj javnosti, postalo je poprištem najvećeg arheološkog otkrića na Kosovu u posljednjih pola stoljeća.

Prikaz ovog nalazišta osvanuo je 2.12.2023. godine u foajelu kazališta "Gavella" na manifestaciji „Dani albanske kulture“ u Zagrebu, gdje je profesor Masar Valle, renomirani kosovski arheolog, predstavio fascinantno nalazište izložbom „Kulturna baština antičke Dardanije od I. do IV. stoljća“.

 

Ovi dragulji prošlosti ugledali su svjetlo dana 2013. godine, otkriveni u zabačenom kutku neposrednoj blizini grada Kline (Republika Kosovo), i odmah su privukle pažnju stručnjaka. Procjenjuje se da potječu iz vremena Rimskog Carstva, svjedočeći o bogatoj i kompleksnoj povijesti ovog područja.

 

Mjesto je prvi put spomenuo engleski arheolog Sir Arthur John Evans (1851.-1941.), koji je vjerovao da bi na tom području mogao ležati zakopan rimski grad te je tim tragom arheolog profesor Masar Valla krenuo u istraživanje.

 

Arheološko nalazište u Dresniku nije samo obično otkriće; ono je fascinantan prozor u prošlost. Prva istraživanja, pod vodstvom prof. Masara Valle, započela su 2012. godine, otkrivajući četiri objekta s podovima ukrašenim mozaicima datiranim od 1. do 4. stoljeća. Ovo otkriće je pravi biser - stambena palača s šest prekrasnih soba, čiji su podovi ukrašeni živopisnim mozaicima i geometrijskim uzorcima u šest boja. Ovi mozaici, koji potječu između III. stoljeća i početka IV. stoljeća, pružaju nam uvid u umjetnost i kulturu drevnog vremena.

 

Nije samo estetika mozaika ono što čini ovo nalazište izuzetnim. Tijekom daljnjih istraživanja, otkriven je i pokretni arheološki materijal - dardanske statue i stele. Na nekima od njih su uklesana imena poput Suppe, Turtie i Putidee, datirana između II. i III. stoljeća. Ova otkrića pružaju nam uvid u život, kulturu i povijest drevnog dardanskog stanovništva u doba Rimskog Carstva.

 

Mozaici, kao dragocjeni ostaci iz rimskog doba, svjedoče o vještini i raskoši tadašnje umjetnosti. Vjeruje se da je ovo nalazište smješteno na staroj rimskoj trasi poznatoj kao Via Lussus Naissus, povezujući gradove Lazhe u Albaniji i Niš u Srbiji. Profesor Masar Valle izražava uvjerenje da su ovi mozaici tek početak velikog otkrića, nadajući se da će daljnja iskopavanja otkriti još mnoge značajne artefakte.

 

Ovo nalazište, s bogatstvom koje otkriva, nije samo važno zbog svoje arheološke vrijednosti, već i zbog toga što osvjetljava misterije prošlosti ovog područja, pružajući nam uvid u život i kulturu drevnih civilizacija. Nastavak istraživanja ovog lokaliteta bit će od neizmjerne važnosti za proširenje našeg razumijevanja prošlosti i nasljeđa koje je oblikovalo regiju ravnice Dukagjin.

 

Bogata kulturna baština Kosova i dalje ostaje tajnovita i neotkrivena u svojoj punini. Nalazište u Dresniku predstavlja samo djelić onoga što ovaj zemljopisno raznolik i povijesno značajan regije može ponuditi. Otkriće ove riznice arheoloških blaga naglašava potrebu za daljnjim istraživanjima i sustavnim pristupom prema neistraženim područjima.

 

Na Kosovu su vjerojatno skrivena brojna druga arheološka nalazišta koja čekaju da budu otkrivena i istražena. Svako novo otkriće predstavlja ključ za bolje razumijevanje povijesti i kulturnog naslijeđa ovog područja, pružajući nam dragocjen uvid u život drevnih civilizacija. Stoga je imperativ podržati daljnja arheološka istraživanja i ulagati napore u zaštitu i očuvanje kulturnog naslijeđa Kosova kako bi se otkrila, interpretirala i sačuvala neotkrivena blaga i istine prošlosti.


Lili Koci









 Albanese positivo  

 

Albanese positivo je  grupa građana koju je inicirala Ljiljana Koci 2005.god.

 

Neformalno djeluje  od 2011.putem FB  društvene mreže. 


2014.god. osniva portal nositelj je DAUH- DEA

 

Grupa je razvila  zavidan međusobni dijalog i realizirala mnoge dugoročne  idejne projekte. 

 

Kroz formalna i neformalna druženja približava  građanima RH kulturu Albanaca, njihove specifičnosti i individualna ostvarenja.

U

 

     Nedavne objave        
bottom of page