Istaknute albanske žene "Dardanska božica Dea"
Poštovani,
Osobita nam je čast pozvati Vas na manifestaciju „Istaknute albanske žene“ koja će se održati u četvrtak, u 19:30 sati u Gradskoj knjižnici i čitaonici „B. Ogrizović, Zagreb.
Predstavit ćemo knjigu znanstvenice Edi Shukriju „Dardanaska Božica Dea“, koju je sa albanskog na hrvatski jezik prevela Gentiana Lleshdedaj.
Pozivnica je u prilogu.
Veselimo se Vašem dolasku!
Dr.sc. Marija Buzov ujedno i recezentica knjige u Republici Hrvatskoj navodi:
„Društveni interes za objavom djela „Dardanska božica Dea“
Društveni interes za objavom ovog djela bio je iznimno zanimljiv znanstvenoj zajednici u Republici Hrvatskoj s obzirom na obrađenu temu. Ovo je prva monografija o Dardanskoj božici prevedena na hrvatski jezik.
Iako postoje djela objavljena na Kosovu na albanskom jeziku o povijesti, religiji, umjetnosti i kulturi ona nisu prevedena na hrvatski jezik te objavljena u Hrvatskoj. Izuzev radova različite tematike objavljenih u dvije monografije Nasera Ferrija koje su objavljene u Hrvatskoj te radova Exlale Dobruna Salihu objavljenih u časopisu Histria Antiqua nemamo ovakvu monografiju koja sustavno obrađuje konkretnu temu te problematiku vezanu uz nju.
U uvodu autorica monografije Dardanska božica – Dea Dardanicae Edi Shukriu obrazlaže temu knjige. Riječ je o Dardanskoj božici (Dea Dardanica), jednoj od najcijenjenih božanstava dardanskog panteona. Na temelju istraživanja govori o prisutnosti božice širem prostoru. Početak istraživanja Dardanske božice bio je 1972.godine nakon objave njezina dva spomenika u Rumunjskoj. Od tada autorica Edi Shukriu traga za božicom i na dardanskom teritoriju. Temeljitiju studiju započinje 1988.godine nakon objave spomenika u Smiri u Vitiji (Kosovo). Obavijest o pronalasku nekih epigrafskih spomenika u Smiri dao je student medicine, koji je posjetio izložbu fotografija arheološke zbirke Filozofskog fakulteta (Prištinsko sveučilište, 1988.). Izložba je privlačila pažnju pa je omogućavala i dobivanje novih informacija o arheološkim nalazima.
Dardanski teritorij
U poglavlju Dardanski teritorij ističe potrebu za kratkim prikazivanjem prostora u kojem se rodilo i razvilo vjerovanje u ovu božicu te širenje dardanskog teritorija u različitim razdobljima. Autorica Edi Shukriu na temelju povijesnih vrela govori o Dardanskom teritoriju.
Nakon definiranja prostora, autorica govori o Dardanskoj državi te njezinom ustroju i djelovanju. Ovo poglavlje bitno je za razumijevanje cjelokupnog teritorija Dardanske države i njezina ustroja, ali i autohtonog stanovništva, doseljenika te razvoja umjetnosti i religije.
Dardanci i podrijetlo
U poglavlju Dardanci i podrijetlo autorica donosi sažet osvrt povijesti o Dardancima te njihovom podrijetlu. Ovo poglavlje govori o važnom pitanju, a riječ je o Dardancima i njihovom podrijetlu. O njima su provedene razne studije, pogotovo o njihovoj povezanosti s Dardancima u Maloj Aziji. Te povezanosti su posvjedočene i ranije, ali o pravcu i vremenu njihovog kretanja još se uvijek vode rasprave i one se oslanjaju poglavito na starim izvorima.
Posebno bih istaknula da autorica ističe postojanje i drugih mišljenja o kretanjima Dardanaca koja nisu tema ove monografije, no s pravom naglašava da su stvorene zabune o pravcima kretanja, istok-zapad ili zapad-istok, koje se mogu objasniti da su se obje teorije razvile u različitim razdobljima.“
Comments