I ALBANKE SU PRIDONIJELE NEOVSINOSTI DOMOVINE
Tribina o najistaknutijim ženama u albanskoj povijesti od antike do suvremenog doba održana je u Glazbenoj školi Dugo Selo 15.11.2022.god u organizaciji Društva albanskih umjetnika Hrvatske – DEA, a uz potporu Savjeta za nacionalne manjine RH, te podršku veleposlanstva Republike Kosovo u RH. Povod tradicionalnoj tribini koja se održava osam godina zaredom bila je knjiga Istaknute albanske žene autorice Edi Shukriu. Renomirana kosovska znanstvenica, sveučilišna profesorica i spisateljica, u uvodniku je iznijela kratku povijest Albanaca kao i izreke istaknutih albanskih žena.
Predstavnica albanske nacionalne manjine Grada Dugog Sela Valentina Mrijaj zahvalila je svima koji su doprinijeli održavanju tribine na kojoj su sudjelovali Martin Berishaj veleposlanik Kosova u Hrvatskoj, i saborska zastupnica Ermina Lekaj Prljaskaj. O položaju albanske žene kroz povijest, te o važnosti knjige govorila je književnica Ljiljana Llilli Koci koja je knjigu prevela. Istaknula je kako je to prva knjiga uopće koja na takav način govori o albanskoj ženi. O knjizi je govorila i dr. sc. Marija Buzov ističući kako je to prilika da se bliže upoznamo s albanskom kulturom uopće. Izdvojila je nekoliko biografija; glumicu Irenu Papas, opernu pjevačicu Mariu Kraja i Majku Terezu. Iako nisu u ovoj knjizi, na tribini su spomenute i danas svjetski poznate Albanke Dua Lipa i Rita Ora. Autorica Shukriu teži da se prvi svezak nadopunjuje te će nastati nove knjige koje će, vjeruje, potaknuti aktivnost albanskih žena u svim područjima života. Prema povijesnim izvorima u knjizi, ustrajnost i žrtva, otpor i izdržljivost, kao oblik otpora u stremljenjima ka slobodi i neovisnosti, uvijek je prisutna. Od antike albanske žene njeguju duh obiteljskog odgoja, narodnu i urbanu tradiciju te se ističu u vojnim, političkim kao i obrazovnim, kulturnim i znanstvenim područjima. „Iz mnoštva albanskih žena, koje su ustrajale i djelovale u burnim vremenima, nikle su istaknute ličnosti, čija su djela premašila nacionalne i rodne granice. One su dokazale da um ne ovisi o rodnom identitetu, a svojim su djelima pokazale da nema sile koja može zaustaviti svete težnje jednog naroda prema samoopredjeljenju, sveobuhvatnoj emancipaciji i postizanju ravnopravnosti“, piše Edi Shukriu u uvodniku.
Albanska zajednica izuzetno je aktivna, narod je to bogate i slavne prošlosti koja je zalog za sadašnjost i budućnost. Osim što su poznati obrtnici, oni su nobelovci, znanstvenici, kulturnjaci, medicinari, glazbenici, uspješni su na gotovo svim poljima.
Odličnu suradnju i obol koji daju Dugom Selu, istaknuo je gradonačelnik Nenad Panian koji je promociji nazočio uz predsjednika Gradskog vijeća Krunu Blažinovića, pročelnika Odjela za društvene djelatnosti Borisa Savića i ravnatelja Glazbene škole Darija Cebića. Tribinu je popratila pijanistica Lorena Rozić, višestruko nagrađivana učenica Glazbene škole Dugo Selo.
Comments