top of page

Albanska zajednica Hrvatske: Jačanje političke i kulturne zastupljenosti u Republici Hrvatskoj

U organizaciji Unije Albanaca Hrvatske, delegacija sastavljena od istaknutih predstavnika albanske zajednice u Republici Hrvatskoj sudjelovala je na sastanku sa Savjetom za nacionalne manjine Republike Hrvatske. Delegaciju su činili predsjednik Unije Albanaca Hrvatske, g. Esad Çollaku, predsjednik za albanske nacionalne manjine Grada Zagreba, g. Emirat Asipi, predsjednica udruge DEA, gđa. Ljiljana Koci, predsjednica Udruge Albanaca Osijeka i Baranje, g. Gani Zahiti, tajnica Albanskog omladinskog kluba, gđa. Nita Aliti, te predsjednik Zajednice Albanaca Grada Karlovca, g. Besir Ziberi. Delegaciju je u Savjetu za nacionalne manjine primio njegov predsjednik, g. Tibor Varga.


Ključna pitanja kulturne autonomije i političke participacije

Glavna tema sastanka bila je unapređenje institucionalnog predstavljanja albanske nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj, s posebnim naglaskom na prijedlog imenovanja predstavnika albanske zajednice u Savjetu za nacionalne manjine. Ovaj korak smatra se ključnim u jačanju kulturne autonomije albanske zajednice, kao i u osiguranju djelotvornije institucionalne komunikacije s nadležnim tijelima. Član Savjeta iz redova albanske manjine imao bi zadatak zastupati interese zajednice, sudjelovati u donošenju odluka o pitanjima od vitalnog značaja te doprinositi jačanju integracije i promociji albanske kulturne baštine unutar hrvatskog društva.

Gospodin Tibor Varga izrazio je potpunu potporu ovom prijedlogu, prepoznajući važnost institucionalne uključenosti albanske nacionalne manjine i njezine uloge u multikulturalnom mozaiku Hrvatske.

Podrška projektima i programima albanske zajednice

Osim političkog predstavljanja, razgovaralo se i o brojnim programima i projektima od značaja za albansku nacionalnu manjinu u Hrvatskoj. Ključne teme uključivale su valorizaciju projekata u području obrazovanja, kulturnih manifestacija, očuvanja albanskog jezika i identiteta, kao i institucionalne potpore albanskim udrugama koje aktivno rade na promicanju prava i interesa ove zajednice.

Sastanak je zaključen uz obostranu suglasnost da je potrebno nastaviti s aktivnim dijalogom i jačanjem suradnje kako bi se osiguralo dosljedno i sustavno unapređenje statusa albanske nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj. Unija Albanaca Hrvatske nastavit će raditi na jačanju vidljivosti i prisutnosti albanske zajednice u svim segmentima društvenog života, uz potporu nadležnih institucija i svih relevantnih dionika.



 

Comentarios


 Albanese positivo  

 

Albanese positivo je  grupa građana koju je inicirala Ljiljana Koci 2005.god.

 

Neformalno djeluje  od 2011.putem FB  društvene mreže. 


2014.god. osniva portal nositelj je DAUH- DEA

 

Grupa je razvila  zavidan međusobni dijalog i realizirala mnoge dugoročne  idejne projekte. 

 

Kroz formalna i neformalna druženja približava  građanima RH kulturu Albanaca, njihove specifičnosti i individualna ostvarenja.

U

 

     Nedavne objave        

© 2023 by The Artifact. Proudly created with Wix.com

  • Facebook B&W
  • Twitter B&W
  • Instagram B&W
bottom of page