top of page

10. obljetnica Društva albanskih umjetnika Hrvatske - DEA: Slavlje Kulturne Raznolikosti

Zagreb, 3. listopada 2024. - Društvo albanskih umjetnika Hrvatske (DEA) obilježilo je u četvrtak, 3. listopada, desetu godišnjicu svog postojanja velikom svečanosti u Hotelu „Antunović“. Ova jubilarna obljetnica okupila je brojne umjetnike, kulturne djelatnike, te predstavnike diplomatskog zbora i kulturnih institucija kako bi proslavili dekadu promoviranja umjetnosti, međukulturalne suradnje i kulturne raznolikosti.

Osnovano 2014. godine, Društvo DEA postalo je ključni most između albanske i hrvatske kulture. Kroz brojne izložbe, književne večeri, koncerte i radionice, društvo je uspjelo pokazati bogatstvo i raznovrsnost albanske umjetnosti, promovirajući pritom i zajedničke vrijednosti te stvarajući prostor za dijalog i bolje razumijevanje među zajednicama.

U svečanom govoru, predsjednica Društva DEA, Ljiljana Lili Koci, istaknula je važnost kulturne razmjene za očuvanje identiteta i istovremeno jačanje veza između različitih kultura. "Kultura ne poznaje granice, ona je most koji spaja ljude, obogaćuje naše živote i pridonosi stvaranju društva koje poštuje različitost. Ova obljetnica nije samo naše slavlje, nego i slavlje svih koji vjeruju u snagu umjetnosti i zajedništva," poručila je Koci.

Organizatori su predstavili rezultate svog desetogodišnjeg rada: realizirali su ukupno 247 događanja, uključujući likovne izložbe i promocije knjiga, te izdali 31 naslov u sklopu svoje izdavačke djelatnosti.

„Sve ove uspjehe postigli smo uz podršku Savjeta za nacionalne manjine Republike Hrvatske, čija nam je pomoć omogućila da aktivno doprinosimo očuvanju kulturne baštine, kao i obogaćivanju književne i umjetničke scene Hrvatske.“ istaknula je u nekoliko navrata predsjednica DEA-e Koci.

Organizatori su uručili Zahvalnice osobama koje su tijekom deset godina nesebično bili potpora Društvu „DEA“ : Marijan Grakalić, Shuip Ziberi, Gjergj Dedaj, Slavica Šarović, Mira Prleshi, Marija Prleshi, Marija Buzov i Zdravko Odorčić.

Tijekom svečanosti, sudionici antologije „S ljubavlju Dea“, 140 odabranih pisaca imali su priliku uživati u programu Albanskog kulturnog društva „Shkendija“. Sudionici ovog zbornika bili su pisci iz 16 zemalja i to: Albanije, Australije, Austrije, Bosne i Hercegovine, Cipra, Crne Gore, Danske, Hrvatske, Kosova, Njemačke, SAD, Sjeverne Makedonije, Slovenije, Srbije, Švedske i Švicarske.

Ljiljana Lili Koci, predsjednica Društva albanskih umjetnika Hrvatske - DEA, primila je Zlatnu povelju od Zdravka Odorčića, predsjednika kulturne organizacije Kultura snova, za „izvanredan doprinos unapređenju kulturne suradnje i promicanje kulturnih vrijednosti među narodima, kao i za nesebičnu posvećenost izgradnji mostova prijateljstva, razmjene i međusobnog poštovanja kroz kulturu, čime je obogatila živote ljudi i ojačala povezanost različitih zajednica“. Predsjednica udruge „Viva grupa za kulturu i očuvanje baštine“, Nera Karolina Barbarić, uručila joj je priznanje za izniman doprinos razvoju i promicanju hrvatsko-albanske kulturne suradnje te očuvanju i afirmaciji zajedničke kulturne baštine. Također, predsjednica udruge „ATC“ za nezavisno kreativno djelovanje, Slavica Šarović, nagradila je Ljiljanu Koci priznanjem za „izvanredan doprinos promicanju književnog stvaralaštva i kulturne raznolikosti“, istaknuvši kako je svojim desetogodišnjim radom pridonijela jačanju književne scene, poticanju čitateljske kulture te stvaranju dijaloga između različitih kulturnih identiteta, čime je omogućila bolje razumijevanje i uvažavanje bogatstva kulturnih tradicija.

Osim što njeguje umjetnost i kulturu, DEA aktivno surađuje s drugim kulturnim organizacijama u Hrvatskoj i svijetu, uključujući i brojne hrvatske udruge i društva, čime doprinosi jačanju društvene kohezije i promoviranju multikulturalizma. "DEA je otvorena za sve, bez obzira na nacionalnost ili kulturno naslijeđe. „Kroz proteklih deset godina pokazali smo da je Hrvatska mjesto gdje kulturna raznolikost nije samo poštovana, nego i življena," dodala je voditeljica programa, pjesnikinja Ljiljana Lipovec iz Hrvatske. „Kulturna raznolikost nas obogaćuje, proširuje naše vidike i omogućuje nam da u tuđim pričama prepoznamo vlastite vrijednosti i snove. DEA nije samo društvo koje okuplja albanske umjetnike, već platforma koja nas povezuje i stvara prostor u kojem se svi glasovi mogu čuti i gdje se različite tradicije međusobno nadopunjuju,“ istaknula je Sanela Hodžić, govoreći o važnosti međunarodne suradnje i podrške umjetnicima iz cijelog svijeta. „Svaki put kad stvaramo, ostavljamo trag koji nadilazi naše osobne priče. DEA je primjer kako umjetnici zajedno mogu graditi kulturne mostove koji povezuju ljude iz svih sfera života i pomažu nam razumjeti jedni druge,“ rekao je Zdravko Odorčič, hrvatski glumac i pjesnik.

Cilj je, kako je istaknula predsjednica DEA-e Ljiljana Lili Koci, stvoriti platformu koja će inspirirati nove generacije umjetnika da njeguju vlastiti identitet i istovremeno se otvore prema svijetu.

Deseta obljetnica Društva albanskih umjetnika Hrvatske – DEA ne predstavlja samo retrospektivu njihovih uspjeha, već i podsjetnik na značaj kulture kao nepresušnog izvora inspiracije i tolerancije u suvremenom društvu. S obzirom na entuzijazam i predanost članova, sigurno je da će DEA i u godinama koje dolaze nastaviti svoj značajan doprinos kulturnoj sceni Hrvatske, obogaćujući je svojom jedinstvenom umjetničkom vizijom.

Od uvaženih gostiju bili su nazočni: Armin Hodžić- Saborski zastupnik bošnjačke, albanske, makedonske, crnogorske i slovenske nacionalne manjine u RH, Emirat Asipi - Predsjednik vijeća albanske nacionalne manjine Grada Zagreba i Gjergj Dedaj - Ambasador.






Comentários


 Albanese positivo  

 

Albanese positivo je  grupa građana koju je inicirala Ljiljana Koci 2005.god.

 

Neformalno djeluje  od 2011.putem FB  društvene mreže. 


2014.god. osniva portal nositelj je DAUH- DEA

 

Grupa je razvila  zavidan međusobni dijalog i realizirala mnoge dugoročne  idejne projekte. 

 

Kroz formalna i neformalna druženja približava  građanima RH kulturu Albanaca, njihove specifičnosti i individualna ostvarenja.

U

 

     Nedavne objave        
bottom of page